Koalicja zgody i przyszłości

 

Szanowni Państwo!

 

Wiosną 1989 roku, społeczeństwu w Polsce, pozwolono na tworzenie stowarzyszeń. Prawo to, wielokrotnie nowelizowane funkcjonuje do dzisiaj. Rok później parlament uchwalił ustawę o samorządzie gminnym. Te dwa wydarzenia minionego stulecia stały się podwaliną dla społeczeństwa obywatelskiego – budowy wspólnot, do których przywiązanie można publicznie manifestować i działać na ich rzecz bez ingerencji władz centralnych. Każdy z nas otrzymał w ten sposób prawo do udziału w sprawach publicznych, a samorząd terytorialny stał się elementem ustroju państwa polskiego.

Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową
(art. 1 ustawy o samorządzie terytorialnym)

25 lat temu uczyliśmy się demokracji i budowania społeczeństwa obywatelskiego. Ten proces nadal nie jest ukończony. Latem 1994 roku, do drugich wyborów samorządowych w III RP, przystąpiliśmy jako Koalicja Bielska. Była to realna wspólnota zróżnicowanych środowisk i partii politycznych – Białoruskiego Komitetu Wyborczego, Związku Ukraińców Podlasia, Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Unii Pracy. Wynik wyborów zaskoczył nie tylko nas. Osiemnastu radnych uzyskało mandaty i możliwość wyboru burmistrza. To oznaczało samorządowe zwycięstwo, za którym musiało podążyć wzięcie odpowiedzialności za powierzone zaufanie.

Mieszkańcy wskazali porozumienie i koalicyjność
– tymi wartościami kierujemy się od 25 lat

1 maja 2004 roku, po latach ustrojowej transformacji, nasz region wraz z całym krajem przystąpił do Wspólnoty Europejskiej. Aspiracje bielszczan rosły. Ale już wcześniej w Bielsku podjęto szereg nowoczesnych inwestycji – w trzeciej kadencji samorządu zainicjowano budowę krytej pływalni miejskiej. Dla nas, mieszkańców wschodniej Polski, posiadanie takiego obiektu było wówczas elementem cywilizacyjnego awansu. Dzisiaj wydaje się to być czymś naturalnym. Wszyscy chcemy zrównoważonego rozwoju dla mieszkańców i regionu. Upominamy się o równe szanse.

Fabryka za ponad 600 mln zł największą
zagraniczną inwestycją w Polsce roku 2010

Fabryka IKEA Industry, w szczerym polu pod Orlą, od 7 lat tworzy krajobraz przedmieścia Bielska Podlaskiego. Wkomponowana w nie farma wiatrowa, składająca się z kilkunastu elementów, jeszcze do niedawna wydawała się być tylko mrzonką. Dzisiaj pracuje tam ok. 300 osób, a gmina Orla stała się jedną z najbogatszych gmin województwa podlaskiego. Na inwestycji zyskali wszyscy. Trudno zaprzeczyć, że fabryka Ikei stała się jednym z symboli rozwoju gospodarczego naszego regionu.

Bielsk zmienia się na naszych oczach

Ostatnie 5 lat, to szczególnie ważny okres w historii współczesnego Bielska Podlaskiego. Zadłużenie miasta z pułapu ponad 25 milionów złotych spadło do 11,5. Pozwala to nam na realizację licznych zadań inwestycyjnych. Budowa i modernizacja infrastruktury drogowej oraz komunalnej, termomodernizacja obiektów oświatowych z udziałem środków europejskich, rozbudowa Bielskiego Domu Kultury – to dziesiątki milionów złotych zainwestowanych w przyszłość naszego miasta. Za tymi projektami stoją konkretni ludzie i ich praca.

Już po raz piąty bielszczanie wybiorą projekty w ramach budżetu obywatelskiego – oddolnej formy zmieniania oblicza miasta, w której decyduje głos mieszkańców. Aby zrealizować przed dwoma laty, pełnometrażowy, fabularny film „Wnyki” nawiązujący do kultowego „Znachora”, wystarczył upór młodych twórców z Bielska Podlaskiego i wola mieszkańców, która zadecydowała o tym, by projekt dofinansować. O jakości naszego społeczeństwa obywatelskiego niech świadczą również działające już drugą kadencję: Rada Działalności Pożytku Publicznego oraz Miejska Rada Seniorów.

Region łączy Zachód ze Wschodem

Wyjątkowość południowej części województwa podlaskiego wynika przede wszystkim z jego niezwykłej dla polskiego krajobrazu różnorodności narodowościowej, wyznaniowej i kulturowej. To na ulicach Bielska Podlaskiego spotykają się od wieków różne języki, które tworzą interesującą mozaikę. Jednym z elementów tego krajobrazu są współorganizowane już od 24 lat przez Koalicję «Spasaŭskija Zapusty» – folklorystyczne spotkanie z kulturą białoruską. Co roku zarząd Koalicji przyznaje również swoją nagrodę podczas «Bardaŭskaj Vosieni», jedynego na świecie festiwalu białoruskiej piosenki autorskiej i poezji śpiewanej.

Samorządowe Stowarzyszenie

Przez te lata współpracowały z nami setki osób. Stale dołączają nowe, pragnąc zaangażować się w szeroką koalicję na rzecz miasta i regionu.  W sposób szczególny pragniemy podziękować naszym mieszkańcom. To wasze wsparcie daje nam ogromną motywację do dalszej pracy na rzecz rozwoju naszych samorządów.

 

Zarząd Stowarzyszenia
Koalicja Bielska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *